Zdroje tepla jsou nejdůležitější součástí systémů vytápění a ohřevu vody, které se nespoléhají výhradně na tepelná čerpadla nebo solární tepelnou energii. Lze je však kombinovat se systémy obnovitelné energie. V kotlích, které se obvykle nacházejí v kotelně, se spalují paliva jako ropa, zemní plyn nebo pevné látky jako pelety za účelem využití tepelné energie k vytápění a přípravě teplé vody.
V konvenčních kotlích se tepelná energie produkovaná spalováním udržuje po celou dobu na konstantní úrovni. Výměník tepla přenáší tepelnou energii na topnou vodu, která proudí skrz radiátory soustavou potrubí. Veškeré produkované spaliny jsou odváděny komínem.
Nízkoteplotní kotle pracují na stejném základním principu, ale snižují teplotu, když není potřeba energie. Kondenzační kotle jsou nejnovější technologií a moderním standardem. Rovněž využívají energii uloženou ve vodní páře spalin ve formě kondenzačního tepla. Ve srovnání s nekondenzačními a nízkoteplotními kotli mají vyšší energetickou účinnost, nižší emise CO2 a nižší náklady na vytápění