- Klíč na radiátory: k otevření odvzdušňovacího ventilu radiátoru
- Kbelík: k zachycení kapající vody
- Hadr: na utírání vody - nikdy nevíte
Všimli jste si, že váš radiátor rachotí nebo začal vydávat jiný neznámý zvuk? Nebo váš radiátor naopak netopí, přestože máte kohout otočený na maximum?
Nepříjemné zvuky z topení nejenže mohou být velmi rušivé, ale také mohou mít za následek to, že radiátory nebudou fungovat tak, jak by měly. Rachotící zvuk v topení může být způsoben vzduchovou bublinou ve vaší otopné soustavě, která pak brání správné distribuci horké vody do radiátorů. Že topení nefunguje správně, můžete poznat také podle toho, že radiátory budou na dotek teplé pouze v jejich spodní části, ale horní část zůstává studená.
Zejména s nástupem chladného podzimního období mohou být vlažné radiátory velmi nepříjemné. Ale nemějte obavy, poradíme vám, jak této situaci předcházet. A není to nijak složité, topení je nutné pouze odvzdušnit. Odvzdušnění je jednoduché, naprosto bezpečné a nezpůsobí žádné škody, a to ani v případě, že by ve vaší otopné soustavě žádný vzduch nebyl. Navíc se jedná o poměrně rychlý úkon, každé otopné těleso potřebuje ke svému vyvážení přibližně pár minut. Ukážeme vám, jak to provést.
Před odvzdušněním radiátoru umístěte kbelík pod ventil a připravte si hadr, kdyby vám náhodou voda začala stříkat třeba i na stěnu.
Přiložte odvzdušňovací klíč k ventilu radiátoru. Ventil se obvykle nachází v horní části radiátoru. Vypadá jako malý, kruhový otvor s malým čtvercem uvnitř. U zdi přidržujte hadřík, abyste ji ochránili před stříkající vodou. Kbelík umístěte přímo pod ventil. POZOR! Voda z radiátoru může být horká!
Odvzdušňovacím klíčem pomalu otáčejte proti směru hodinových ručiček. Bude stačit čtvrt nebo půl otáčka. Jakmile z radiátoru začne unikat vzduch, uslyšíte syčení. Dávejte si pozor, abyste ventil neotevřeli více, než je doporučeno. Tímto způsobem bude omezeno množství vody, které z radiátoru vyteče.
Dříve, než zavřete ventil odvzdušňovacím klíčem, nechejte vytéct trochu otopné vody. Ventil příliš neutahujte, jinak byste jej mohli poškodit.
Poté, co odvzdušníte všechny radiátory, zkontrolujte tlak v soustavě. V případě, že je příliš nízký, doplňte otopnou vodu. Nakonec zkontrolujte, zda všechny radiátory již hřejí rovnoměrně.
Pokud v radiátorech zaznamenáte neznámé zvuky nebo pokud radiátory netopí, pak je doporučujem odvzdušnit.
V topných trubkách a radiátorech se neustále hromadí vzduch. To brání správné cirkulaci topné vody a radiátory se pak mohou zahřívat pomalu, po částech nebo zůstát zcela studené. Tím samozřejmě výrazně klesá topný výkon a to vede k vyšší spotřebě energie. Kyslík obsažený ve vzduchu navíc způsobuje korozi radiátorů a může mít za následek netěsnosti a nečistoty ve vašich radiátorech.
Termostaty radiátorů by měly být během odvzdušňování zcela otevřené. Samotný topný systém však musí být vypnutý.
Samotný proces odvzdušnění trvá přibližně pár minut u každého radiátoru.
Pokud dodržíte výše popsané kroky, je odvzdušnění radiátorů zcela bezpečné.