Nastavení ideální pokojové teploty je snadné, protože záleží především na vašich osobních preferencích. Pokud ji však chcete nastavit správně, je třeba vzít v úvahu více aspektů - od ochrany vašeho zdraví, pohody a výkonnosti přes spotřebu energie a výdaje až po ochranu vybavení domu a domu samotného! Na této stránce najdete kompletní shrnutí klíčových faktorů regulace teploty v místnosti.
Ideální pokojová teplota: Zajistěte si příjemné vnitřní klima.
Běžná průměrná teplota v domácnostech se pohybuje mezi 18 a 22 °C v závislosti na místních normách a na účelu dané místnosti. Zpravidla se měří 75 cm nad zemí. Naše obvyklá pocitová teplota je na úrovni 20 °C. Ideální teplota v místnosti však poskytuje mnohem více.
-
Dokonalé temperování místností není jen příjemné - podporuje vaši fyzickou i duševní pohodu, posiluje výkonnost na obou úrovních a podporuje hluboký a klidný spánek. Správná teplota v místnosti navíc minimalizuje riziko vzniku plísní.
-
Vyvážení komfortu a nákladů.
Dopad pouhého jednoho stupně změny teploty v domě je pozoruhodný: Při změně teploty z 21 °C na 20 °C se náklady na energii sníží až o 6 %. Díky moderním topným systémům s inteligentními regulačními řešeními lze takových úspor dosáhnout i při zachování vašeho pohodlí! -
Dosažení optimální vlhkosti.
Relativní vlhkost vzduchu se považuje za ideální v rozmezí 40 až 60 % při pokojové teplotě 20 °C. Překročení nebo pokles pod toto procento může obyvatelům domu nebo domu samotnému přivodit vážné negativní důsledky. -
Důsledky nízké vlhkosti.
Relativní vlhkost vyšší než 60 % podporuje tvorbu plísní, které mohou být škodlivé pro vaše zdraví i pro stavební materiál. Relativní vlhkost nižší než 40 % může vést k dehydrataci a podráždění očí a sliznic, a navíc usnadňuje usazování virů a bakterií.
Ideální teplota v jednotlivých místnostech. Doporučeno odborníky. Schváleno širokou veřejností.
Když přemýšlíte o ideální teplotě v místnosti, napadne vás nejspíš jako první asi obývací pokoj. Pro ostatní místnosti však mohou mít odchylné teploty velký smysl - a moderní topné systémy opět umožňují dokonalou kontrolu nad řízením různých teplotních požadavků pro každou místnost zvlášť.
Další místnost, kde záleží na vašich osobních zvyklostech. Pokud se obvykle sprchujete nebo koupete v horké vodě, pravděpodobně budete v koupelně preferovat vyšší teplotu, protože běžných 20 °C vám může připadat chladnějších, než ve skutečnosti je.
Naopak, pokud je vaším živlem spíše ledová voda nebo alespoň končíte sprchování studeným proudem vody, pak pro vás teplota 18 až 19 °C bude velmi příjemná.
S výjimkou extrémních povětrnostních podmínek je teplota 18 °C na toaletách obvykle dostatečná, protože tam stejně netrávíte příliš mnoho času. Stejná teplota se doporučuje i v kuchyni, protože při mytí nádobí, ukládání potravin nebo vaření se hýbete. A v případě využívání trouby nebo varné desky se teplo dostává do místnosti i prostřednictvím těchto spotřebičů.
Přes den je pro děti ideální teplota 18-20 °C, ale je třeba si uvědomit, že teplo z radiátorů stoupá vzhůru. Proto dbejte na to, abyste doporučené teploty dosáhli i v úrovni podlahy, dokud je vaše dítě ještě v lezoucím věku. V noci je pro klidný a odpočinkový spánek vašeho dítěte optimální teplota 16° až 19° C. Děti by měly být samozřejmě vždy oblečené přiměřeně situaci.
Vytápění podle ročních období Efektivní vytápění v průběhu ročních období.
Obvykle se naše průměrná komfortní teplota v místnostech udržuje po celý rok na zhruba 20 °C. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je však velmi závislý na příslušném ročním období a vyžaduje zcela odlišná opatření.
V zimě udržujte v místnosti ideální teplotu.
V zimním období je pro dosažení komfortu přirozená zvýšená potřeba tepla. Mráz navíc může poškodit i obálku budovy. Vytápění celého obytného prostoru, včetně skladovacích a hobby místností, by tak mělo zůstat alespoň na úrovni protimrazové ochrany. Vytápění tak hraje zásadní roli, protože zabraňuje:
- zamrzání topných trubek
- tvorbě plísní z neodpařující se vlhkosti v nevytápěných místnostech
- prochladnutí stěn a tím udržuje teplotu i v přilehlých místnostech
V letních měsících se můžete ochladit.
Naopak v letních měsících bývá teplota v místnosti přibližně 20 °C spíše překračována než snižována. Klimatizace účinně pomáhá udržovat v místnostech příjemnou teplotu, ale její pořízení a provoz přináší další náklady, kterým se lze snadno vyhnout. Pokud nejste doma, zatemněte během dne všechny místnosti. Pokud je venkovní teplota vyšší než vnitřní, nechte okna zavřená. Nejlépe pak funguje křížové větrání: buď otevřete 2 okna, nebo 1 okno a 1 vnější dveře.
Noční provoz: snížení teploty Měli byste v noci snížit teplotu v místnosti?
Na otázku, zda snížení teploty v místnosti v noci skutečně snižuje nebo zvyšuje spotřebu energie, neexistuje obecná odpověď. Na jedné straně vypnutí vytápění snižuje spotřebu energie v noci. Na druhou stranu je však potřeba více energie k tomu, aby se ráno v místnostech opět vytvořila příjemná teplota. To, zda úspory energie v noci převáží nad touto zvýšenou ranní potřebou, závisí na několika aspektech. Jedním z důležitých faktorů je izolace budovy. Čím je lepší, tím bude v domě tepleji i přes noc.
V případě podlahového vytápění může noční snížení teploty dokonce výdaje za energii zvýšit , protože vytápění velké podlahové plochy je časově a energeticky náročné.
Ideální pokojová teplota: náš závěr.
Správná péče o vnitřní klima přináší mnoho výhod. Zvyšuje se vaše pohoda, snižují se náklady na vytápění i rizika spojená s vaším zdravím a ochranou majetku. V konečném důsledku jde o to najít způsob, jak dosáhnout ideálního kompromisu mezi vašimi osobními teplotními preferencemi a ekologickým i ekonomickým vytápěním.
Přehled produktů Najděte si dokonalý výrobek pro váš komfort.
V sortimentu Vaillant máte k dispozici celou řadu termostatů a regulátorů.
Chcete ovládat systém vytápění ve svém chytrém telefonu, na svém ekvitermním regulátoru nebo pokojovém termostatu? Máme pro vás všechna řešení, přesně podle vašich představ: od jednoduchých analogových časových spínačů až po regulace ovládané pomocí aplikace ve vašem chytrém telefonu.